Građevinski pojmovnik (čitaj:bauštelski)

• 3 Odgovora
  • 211 Hitova

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

*

Offline Workshop385

• Administrator
  • 288
Građevinski pojmovnik (čitaj:bauštelski)
« u: 10, Travanj, 2021, 00:19:47 »
Evo kako nema nijedne teme, mrsko mi gledat... pa da razbijem led. Prije sam često bio po gradilištima, i tu ima puno pojmova koje netko ne može znati tko se prvi put susreće s njima... nešto kao što su :

Exer - čavao
Vaser vaga ili livio - libela, ali vaser vaga može značiti i  libela sa crijevom, kad se prebacuju visine (čitaj:vagres)
Vagres - linija koja bi trebala biti savršeno ravna po horizontali (libeli) i označava neku početnu visinu

nastavi niz...  :)
  • Reakcije
    Like
    Dislike
    Love
    HaHa
    Angry
    Sad
    Party

*

Offline zoned

• Global Moderator
  • 186
Odg: Građevinski pojmovnik (čitaj:bauštelski)
« Odgovori #1 u: 10, Travanj, 2021, 09:10:07 »
žaga, testera - ručna pila za drvo
nejeb - macola
reper - početna točka s već poznatim mjerama na koje geodeti uštimaju instrument prije mjerenja
  • Reakcije
    Like
    Dislike
    Love
    HaHa
    Angry
    Sad
    Party

*

one.more.time

• Gost
« Odgovori #2 u: 11, Travanj, 2021, 22:09:47 »
Evo kako nema nijedne teme, mrsko mi gledat... pa da razbijem led. Prije sam često bio po gradilištima, i tu ima puno pojmova koje netko ne može znati tko se prvi put susreće s njima... nešto kao što su :

Exer - čavao
Vaser vaga ili livio - libela, ali vaser vaga može značiti i  libela sa crijevom, kad se prebacuju visine (čitaj:vagres)
Vagres - linija koja bi trebala biti savršeno ravna po horizontali (libeli) i označava neku početnu visinu

Brokva- čavao ili exer
Liver, livel ili vaser vaga  a ona sa crijevom za nivelaciju visina se zove vodeni livel
Sić - kanta za beton ili malter
Mistrija- zidarska žlica
Žaga, motorna žaga- pila za drvo ili motorna ako je sa motorom
Špag- konop ili zidarski konac za pravac
Špica, dlito - ono s čim se štema ili razbija beton kamen ili malter ( ima ručna i verzija za štemalicu)
Fangla, vangla- ono malo manje od sića s ručkom s čim grabiš malter iz sića
Visak- valjda se zna, za određivanje okomice
Ne da mi se više pisat :D
  • Reakcije
    Like
    Dislike
    Love
    HaHa
    Angry
    Sad
    Party

« Odgovori #3 u: 13, Travanj, 2021, 15:12:26 »

Exer - čavao

šlauf vaga, puc špaga, čivija, let lampa, letkolni, šelna, bolcni, frzenk, pa od kliješa; rolcange, rorcange, dehcange, gripcange, špicange, cvikcange, krimpcange, sve se to nađe kad se gugla
  • Reakcije
    Like
    Dislike
    Love
    HaHa
    Angry
    Sad
    Party

Najviše postova ovaj tjedan

Workshop385 Workshop385
3 Odgovora
hrvojesb hrvojesb