Adaptacija stare kamene kuće - problemi sa strujom

• 5 Odgovora
  • 178 Hitova

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Adaptacija stare kamene kuće - problemi sa strujom
« u: 17, Travanj, 2021, 12:54:35 »
Pozdrav ekipa. Otvaram temu kako riješiti moj problem sa strujom u staroj kamenoj kućici koju adaptiram.
Električar mi je zamijenio stare osigurače na zavijanje sa automatskim i sklopkom. Sve je funkcioniralo jedno vrijeme dok nisam jedan dan ušao u kuću i vidio da nema struje. Sklopka je iskočila. Podignem sklopku i idem upaliti svjetlo, sklopka iskoči i nastavi iskakati gdje god u kući upalim bilo koju sijalicu, sa utičnicama ista stvar. Ipak u cijeloj kući nađem dvije utičnice na koje sklopka ne iskače. Električar koji mi je to radio više nije dostupan, zovem drugog koji dođe i prespoji mi nešto kao da mi radi jedna sijalica još pa će doći drugi dan i ne dođe više. Nakon tjedan dana sve normalno radi u cijeloj kući baš sve i ne iskače sklopka ni osigurači. Bojim se šta će biti kad završim s adaptacijom kad ugradim bojler, klimu i druge veće potrošače. Inače struja na satu je monofazna i ne znam ima li svrhe fidova sklopka ili može bez nje. Bio bi najsretniji da se ovde u ekipi nađe stručni električar koji bi mi došao to srediti, jer koga god pozovem napravi mi gore.
  • Reakcije
    Like
    Dislike
    Love
    HaHa
    Angry
    Sad
    Party

*

Offline hrvojesb

• Administrator
  • 94
Odg: Adaptacija stare kamene kuće - problemi sa strujom
« Odgovori #1 u: 18, Travanj, 2021, 10:16:43 »
Dakle sav problem se i dešava zbog fidovke. :)
  • Reakcije
    Like
    Dislike
    Love
    HaHa
    Angry
    Sad
    Party

« Odgovori #2 u: 18, Travanj, 2021, 10:34:46 »
Da, fidova sklopka izbacuje jer je netko loše spojio uzemljenje, ili je neka utičnica nulovana pa to pravi problem.
Negdje nešto probija, nebi smjelo biti opasno ali ne reagira fidova bez razloga (osim ako je neispravna).
Obično se postavljaju dvije fidove, jedna od 300mA za cijeli objekt a druga od 50mA samo za kupaonicu.
  • Reakcije
    Like
    Dislike
    Love
    HaHa
    Angry
    Sad
    Party

*

Offline hrvojesb

• Administrator
  • 94
« Odgovori #3 u: 19, Travanj, 2021, 19:37:40 »
Ma da, znas i sam da su sve starije kuce nulovane heheh, nema uzemljenja a ima fidovku heheh katastrofa :D
  • Reakcije
    Like
    Dislike
    Love
    HaHa
    Angry
    Sad
    Party

« Odgovori #4 u: 19, Travanj, 2021, 20:15:16 »
Svo nulovanje treba biti ispred FID sklopke. I treba pripaziti da postojeća instalacija nije nigdje drugdje nulovana, npr u razvodnoj kutiji, samim utičnicama, ili čak nula uzemljena na način da je žica spojena na cijev hladne vode. To bi ujedno i objasnilo zašto nekada češće, nekada rijeđe izbacuje (otpor zemlje ovisno vremenskim prilikama). Ili je neki električni uređaj neispravan, probija na masu...
  • Reakcije
    Like
    Dislike
    Love
    HaHa
    Angry
    Sad
    Party

*

Offline hrvojesb

• Administrator
  • 94